History for 2017 Jun 10th to Jun 11th
Results | Video | News | Photos |
---|
Invited groups |
2017Portland Track Festival 2017 Results - Portland Track Festival
Published by
Results: Athletic Timing
Athletic Timing - Contractor License 6/11/2017
Portland Track Festival - 2017 - 6/10/2017 to 6/11/2017
Lewis and Clark College
Event 6 Girls 2000 Meter Steeplechase High School
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 Bowen, Rylee Unattached 7:00.77
2 Phelps, Emily Evergreen Storm 7:31.67
3 Roy, Brooke Unattached 7:36.47
4 Accetta, Kendall Unattached 7:37.08
5 Christensen, Amara Stark Street AC 7:45.66
6 Fenner, Lila Unattached 7:46.07
7 Summers, Ellie Kevin's Little Buds 7:53.60
8 Fisher, Sydney Stark Street AC 8:06.28
9 Phelps, Chloe Milton 8:22.41
10 Hemming, Mia Stark Street AC 8:31.22
11 Huffman, Anabelle Cleveland 8:36.76
Event 5 Boys 2000 Meter Steeplechase High School
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 Slagle, John Cornhusker Flyers 6:24.22
2 Morgan, Keizo Club 185 6:28.06
3 Daos, Keanu Tri City Thunder 6:30.61
4 Frazeur, Matthew Unattached 6:32.57
5 Phillips, Noah Kevin's Little Buds 6:34.25
6 Willins, Nathan Unattached 6:38.77
7 Grieb, Cole Bowerman Track Club 6:40.63
8 Humble, Deklan Crusader Harriers 6:41.02
9 Brovont, Joey Milton 6:41.48
10 Fuller, David Unattached 6:55.42
11 Marsh, Julian Unattached 7:08.16
12 Huckabee, Eli Cleveland 7:21.00
13 Butzow, Andy Milton 7:23.59
14 Slagle, Henry Cornhusker Flyers 7:38.16
-- Li, Jia Cleveland DNF
Event 7 Women 3000 Meter Run Open
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 Noe, Camila Bozeman 10:03.73
2 Meuwissen, Piper Bozeman 10:08.10
3 Foote, Alyssa Seattle Pacific 10:09.13
4 Watson, Ruby Whatcom Tesseract 10:15.27
5 Rayle, Maya Unattached 10:25.83
6 Moore, Alex Bozeman 10:33.78
7 Boyle, Bridget Bozeman 10:40.79
8 Beauchemin, Ann-Sophie CAUL 10:47.24
9 Trom, Terra Bozeman 10:49.93
10 Kobak, Ellie Unattached 10:51.89
11 Conron, Kelly Milton 10:58.80
12 Smith, Natalie Team Athena 11:11.08
13 Aumer, Brooke Milton 11:17.82
Event 8 Women 3000 Meter Run Masters
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 Friend-Uhl, Sonja Atlanta Track Club 10:05.19
2 Fischer, Tania Janes Elite Racing 10:51.84
3 Thane, Mary Mountain Wes 11:36.22
4 Harvey, Sabra Unattached 11:47.30
5 Frost, Danielle Bowerman Tra 12:12.48
-- Harper, Joanna Team Red Lizard DNF
Event 9 Women 5000 Meter Run Open
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 Nist, Emily Unattached 17:24.61
2 Huschka, Breanna Unattached 17:26.25
3 O'Neil, Victoria Strava TC 17:31.99
4 Webb, Julia Bowerman Track Club 17:32.12
5 Coffey, Karlee Adidas 17:41.32
6 Seiler, Kelsey Unattached 17:42.61
7 Bobak, Faith Unattached 18:06.24
8 Mintel, Josey Fleet Feet/N 18:13.97
9 Cundy, Rachel Bellingham D 18:44.35
-- Rose, Michelle Team Athena DNF
Event 10 Men 5000 Meter Run Open
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 Pennock, Russell UCAC 14:24.16
2 Crowe, Matthew Track Club LA 14:33.03
3 Mugrage, Kristoffer Adams State 14:41.47
4 McDonald, Kieran U of Alberta 14:41.63
5 Seckel, Jared Unattached 14:50.12
6 Soh, Rui Yong ASICS/H-Two- 14:55.91
7 Speelman, Geoffrey Team Green Running 14:56.29
8 Lara, Gabriel Unattached 14:59.25
9 McLauchlan, Robert Jacuzzi Boys 15:01.09
10 Van Dyke, Tyler Ultimook Track Club 15:03.23
11 Lewis, Judd Unattached 15:03.71
12 Wong, Brendan Unattached 15:09.40
13 Fletcher, Ben One World Athletics 15:11.29
14 Trujillo, Alexis Albatros Mexico 15:13.83
15 Hamilton, Duncan Bozeman 15:18.78
16 Palmer, Jess Unattached 15:20.70
17 Rouches, Mason Oregon State 15:20.87
18 Summers, Grant Unattached 15:21.64
19 Cortez, Adam Unattached 15:26.78
20 Shakalia, Karim Jacuzzi Boys AC 15:26.83
21 Keyserling, Kaleb NAC 15:31.42
22 Matuszak, Mike Old Zealand 15:33.25
23 Rathbun, Stephen Adidas Garde 15:35.12
24 Inhaber, Josh Unattached 15:43.70
25 Burgess, Ian Ultimook Track Club 15:45.76
26 Scribner, Luke NOMAD 15:47.03
27 Gravatt, Ransom Unattached 15:51.45
28 McDonnell, Declan Fleet Feet Chicago 15:52.51
29 Cole, J Unattached 15:56.22
30 Wolf, Henry Old Zealand 15:57.84
31 Lee, Jimmy YMCA Team Idaho 16:08.28
32 Stafford, Ryan Unattached 16:09.76
33 Olivera, Bobby Jacuzzi Boys AC 16:10.07
34 Giordano, Dominic Unattached 16:10.27
35 Butcher, John Unattached 16:12.54
36 O'Malley, Kevin Jacuzzi Boys AC 16:46.03
Event 11 Women 10000 Meter Run High Performance
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 Flanagan, Shalane NIKE Bowerman Tr 31:38.68
2 Cliff, Rachel BCEP 32:07.94
3 Kieffer, Allie NYAC 32:09.89
4 Gomez, Kinsey Skechers Per 32:34.97
5 Bates, Emma Boston AA 33:19.80
6 Sumner, Claire PK 33:47.76
7 Pratt, Olivia Unattached 33:53.77
8 Peyton, Meghan Team USA Min 33:54.17
9 Schnittger, Amy Strava TC / rabbit 34:11.03
10 Mitchell, Rachel New Balance Norcal 34:15.57
11 Zuñiga, Adriana Zacatecas 34:17.95
12 Jochen, Karis Unattached 34:29.02
13 Gilfillan, Darby Unattached 34:36.86
14 Brender, Melanie Hansons-Brooks 34:38.36
15 Lyle, Della Unattached 34:42.81
16 Lane, Nicole SRA Elite 34:51.69
17 Weeks, Jonah SRA Elite 34:57.53
18 Marquez, ilse NL-UAZ 35:03.00
19 Hutton, Brittni Mammoth Trac 35:20.34
20 Wilson, Colleen Halifax Road 35:35.09
21 Johnston, Amy Unattached 36:23.39
-- Grabill, Molly Roots Runnin DNF
Event 12 Men 10000 Meter Run High Performance
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 Rupp, Galen Nike Oregon Project 28:18.29
2 Dohner, Ryan Unattached 28:19.43
3 Kibet, Elkanah US Army 28:22.31
4 McClintock, Matt Reebok/Zap Fitness 28:27.14
5 Mahalsky, Ryan District Track Club 28:39.94
6 Crain, Johnny Rebook/Zap Fitness 28:40.43
7 Day, Tyler Unattached 28:46.07
8 Martinson, Geoff BCEP 28:48.33
9 Tapia, Daniel Mammoth Track Club 28:55.09
10 Lewis, Kevin Team USA Minnesota 28:56.66
11 Scullion, Stephen Ireland 28:58.28
12 Romero, Juan Carlos Zacatecas 28:58.56
13 Leak, Gregory Tacoma City 28:58.87
14 Serafini, Louis Mizuno/Heart 28:59.98
15 Eimstad, Brian Team Run Eugene 29:03.90
16 Montgomery, Greg Idaho Track Club 29:04.42
17 Geiken, Will Hoka Aggie R 29:04.47
18 Werley, Lane Team Run Flagstaff 29:05.83
19 Leininger, Mark Greenville T 29:06.15
20 Lynch, Jason UVU 29:07.36
21 Davidson, Sean Hoka Aggie R 29:08.42
22 Rhynard, Caleb Hansons-Brooks 29:09.32
23 Dinzeo, Aaron NE Distance 29:24.09
24 Frias, Chris Hoka Aggies 29:29.95
25 Polerecky, Jack Loyola Marym 29:30.69
26 Coates, Riley US Air Force 29:31.80
27 Rutherford, Ryan Team USA Minnesota 29:36.49
28 McDonald, Matt Atlanta Track Club 29:47.57
29 McLain, Andrew Atlanta Track Club 29:49.60
30 Bennett, Mark Unattached 29:50.59
31 Hampton, Jonas Unattached 29:53.44
32 Viney, Keenan Unattached 30:13.78
33 Chu, Steve Unattached 30:18.46
34 Glassey, Brian Alamosa Trac 30:18.72
35 McDonnell, Brendan Fleet Feet/N 30:30.68
36 Appel, Evan Strava TC 31:00.33
-- Byers, Reesey HOKA AGGIES DNF
Event 21 Boys 1 Mile Run High School
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Section 1
1 Augustine, Jude Unattached 4:26.97
2 Taylor, Markus North Centra 4:28.60
3 Hamilton, Duncan Bozeman 4:29.39
4 Ahmed, Mohamed North Centra 4:29.61
5 Cortez, Adam Unattached 4:30.78
6 Frech, Christian Unattached 4:31.56
7 Lyne, Jackson Unattached 4:33.74
8 Scholl, Tyler Unattached 4:34.86
9 Powell, Shaw Crusaders Harriers 4:35.20
10 Johnson, Will Osprey Track Club 4:36.23
11 Chapman, Silas North Centra 4:37.25
12 Kness, Alec North Centra 4:39.09
13 Rosenzweig, Simon Bozeman 4:41.31
14 Godshalk, Jacob Unattached 4:45.24
15 Eversden, Graham Unattached 4:45.78
16 Ishac, Alexander Unattached 4:46.31
17 Yamaguchi, Shun Evergreen Storm 4:57.44
-- Hogan, Andrew O'Dea DNF
Section 2
1 Dannatt, Jack Hershey Harr 4:45.03
2 Morris, Isaac North Centra 4:45.41
3 Nicholas, Mason Asotin Track Club 4:48.87
4 Taylor, Ryan Unattached 4:49.13
5 Vandergriend, Ryley North Centra 4:50.90
6 Taylor, Justin Unattached 4:53.09
7 Dorr, Roman North Centra 4:57.13
8 Dorr, John North Centra 4:57.56
9 Leaming, Kyle North Centra 4:58.00
10 Takiguchi, Miles Cleveland 4:58.46
11 Feist, Dalton North Centra 5:06.45
12 Leaming, Ryan North Centra 5:10.53
13 Goris, Levi North Centra 5:10.56
14 Meade, Ashton Milton 5:21.80
=============================================================================
Name Year Team Finals H# Alternate
=============================================================================
Finals
1 Augustine, Jude Unattached 4:26.97 1
2 Taylor, Markus North Centra 4:28.60 1
3 Hamilton, Duncan Bozeman 4:29.39 1
4 Ahmed, Mohamed North Centra 4:29.61 1
5 Cortez, Adam Unattached 4:30.78 1
6 Frech, Christian Unattached 4:31.56 1
7 Lyne, Jackson Unattached 4:33.74 1
8 Scholl, Tyler Unattached 4:34.86 1
9 Powell, Shaw Crusaders Harriers 4:35.20 1
10 Johnson, Will Osprey Track Club 4:36.23 1
11 Chapman, Silas North Centra 4:37.25 1
12 Kness, Alec North Centra 4:39.09 1
13 Rosenzweig, Simon Bozeman 4:41.31 1
14 Dannatt, Jack Hershey Harr 4:45.03 2
15 Godshalk, Jacob Unattached 4:45.24 1
16 Morris, Isaac North Centra 4:45.41 2
17 Eversden, Graham Unattached 4:45.78 1
18 Ishac, Alexander Unattached 4:46.31 1
19 Nicholas, Mason Asotin Track Club 4:48.87 2
20 Taylor, Ryan Unattached 4:49.13 2
21 Vandergriend, Ryley North Centra 4:50.90 2
22 Taylor, Justin Unattached 4:53.09 2
23 Dorr, Roman North Centra 4:57.13 2
24 Yamaguchi, Shun Evergreen Storm 4:57.44 1
25 Dorr, John North Centra 4:57.56 2
26 Leaming, Kyle North Centra 4:58.00 2
27 Takiguchi, Miles Cleveland 4:58.46 2
28 Feist, Dalton North Centra 5:06.45 2
29 Leaming, Ryan North Centra 5:10.53 2
30 Goris, Levi North Centra 5:10.56 2
31 Meade, Ashton Milton 5:21.80 2
-- Hogan, Andrew O'Dea DNF 1
Event 22 Girls 1500 Meter Run Middle School
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 Smith, Julia Speed Unlimited 4:37.27
2 Mirkin, Sarah Speed Unlimited 4:40.59
3 Borsheim, Ella Federal Way TC 4:45.04
4 Taylor, Marie North Centra 4:48.74
5 Ping, Lauren Unattached 4:50.32
6 Martinez, Faith Speed Unlimited 4:53.99
7 Cantine, Maya Speed Unlimited 5:02.15
8 Nye, Olive Unattached 5:09.25
9 Schaap, Taitum Salem Track Club 5:16.86
10 Repp, Ella Unattached 5:17.86
11 Meek, Bethany North Centra 5:18.39
12 Janke, Jenna North Centra 5:22.02
Event 23 Boys 1 Mile Run Middle School
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 Erickson, Matti Kootenay Cha 4:32.47
2 Henkel, Evan Salem Track Club 4:37.05
3 Lockman, Jacob Sun City Harriers 4:43.25
4 Geiger, Samuel Unattached 4:44.88
5 Joseph, Elian Speed Unlimited 4:53.82
6 Smith, Anthony Speed Unlimited 4:59.79
7 Elango, Eashver Speed Unlimited 5:04.91
8 Balazs, Benjamin Unattached 5:17.24
9 Maris, Jesse Unattached 5:21.06
10 Jenkins, Evan Unattached 5:21.08
11 Tostenson, Josiah Unattached 5:36.13
12 Ping, Jamison Project Gold 5:46.34
Event 25 Men 1 Mile Run Masters
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 Gutierrez, Orestes Bowerman Track Club 4:38.57
2 Gordon, Joshua Bowerman Track Club 4:39.94
3 Murphy, Michael Ultimook Track Club 4:45.23
4 Uhan, Joe Pleasant Hill 4:45.53
5 Anderson, Dean NAC 5:04.10
6 Stearns, Michael Bowerman Tra 5:24.06
Event 26 Women 1500 Meter Run Open
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 Eitel, Pipi Unattached 4:34.32
2 Cook, Laura Unattached 4:40.72
3 Kebbe, Alexis Unattached 4:41.33
4 Johnson, Olivia Unattached 4:41.95
5 Roxby, Megan Hershey Harr 4:42.44
6 Noe, Camila Bozeman 4:42.72
7 Meuwissen, Piper Bozeman 4:42.95
8 Friend-Uhl, Sonja Atlanta Track Club 4:43.57
9 Hill, Erinn North Centra 4:44.40
10 Becker, Kyla Unattached 4:44.53
11 Jenkins, Emma Unattached 4:47.00
12 Hill, Mia North Centra 4:47.42
13 Taylor, Becca Unattached 4:47.80
14 Watson, Ruby Whatcom Tesseract 4:51.60
15 Phelps, Emily Evergreen Storm 4:54.83
16 Timmons, Presley Evergreen Storm 5:04.45
17 Harrison, Anna Evergreen Storm 5:27.25
Event 27 Men 1500 Meter Run Open
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 James, Alex UCAC 3:47.67
2 Krotzer, Kenny Brooks Beasts 3:50.42
3 Ehrenberg, Andy Unattached 3:51.56
4 Rumsey, David Very Nice Tr 3:52.34
5 Willyard, Brett Unattached 3:52.54
6 Beamer, Nate Unattached 3:53.23
7 Laccinole, Nicholas Unattached 3:54.06
8 Wintz, Levi Unattached 3:55.69
9 Smulders, Everett Unattached 3:58.49
10 Ryan, Connor Boulder Track Club 3:59.25
11 Brands, Dennis Unattached 3:59.86
12 Castanon, Taylor SLO Mid Distance 4:01.64
13 Mugrage, Kristoffer Adams State 4:02.98
14 Trujillo, Alexis Albatros Mexico 4:17.05
Event 28 Mixed 4x402.25 Yard Relay Open
==========================================================================
Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 North Spokane Track Club 'A' 3:32.70
2 Bozeman 'A' 3:45.45
3 Dick Dolan TC 'A' 3:48.63
4 Milton 'A' 4:02.56
5 TC Barcelona 'A' 4:07.07
Event 29 Women 800 Meter Run High Performance
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Section 1
1 Grace, Kate Nike 1:59.30
2 Fields, Hannah Brooks Beasts 2:00.53
3 Griffith, Georgia Unattached 2:00.90
4 Hermansson, Hannah Cal Coast Tr 2:00.94
5 Efraimson, Alexa Nike 2:00.95
6 Leblanc, Annie Lanaudière O 2:01.56
7 Mires, Baylee Brooks Beasts 2:04.33
8 Saunders, Claudia Brooks Beasts 2:08.56
Section 2
1 Henderson, Sadi Boise State 2:02.33
2 Weber, Rachel Unattached 2:03.28
3 Crofts, Helen Unattached 2:03.97
4 Keenan, Emma Georgetown 2:04.76
5 Pocratsky, Rachel Virginia Tech 2:05.67
6 Smith, Jessica Nike 2:05.69
7 Atkin, Casey Unattached 2:06.52
8 Jackson, Dominique Oiselle / SRA Elite 2:08.47
Section 3
1 Westaway, Jenna Brooks Runni 2:02.78
2 Brown, Alisha Oiselle 2:03.22
3 Bouchard, Maïté Sherbrooke 2:03.49
4 Billings, Sarah Unattached 2:03.66
5 Côté, Laurence CAUL 2:03.97
6 Murphy, Samantha Unattached 2:04.67
7 Malasarte, Megan Atlanta Track Club 2:05.03
8 Lambdin, Raquel Unattached 2:08.96
Section 4
1 Correy, Brette Unattached 2:05.28
2 Barton, Laurie Virginia Tech 2:05.28
3 Zanotelli, Dalanne Unattached 2:06.26
4 Wiebe, Devan Brooks 2:06.77
5 Propp, Adrea VicCityElite/ UNSK 2:06.82
6 Makau, Faith Unattached 2:08.03
7 Leinert, Shannon Brooks ID 2:12.35
Section 5
1 Harris, Tamara New West Spartans 2:07.05
2 Foster, Morgan Chandler HS 2:08.55
3 Connor, Anna Skechers Perform 2:09.49
4 Harradine, Meg Langley Mustangs 2:09.52
5 Harding-Delooze, Lily Asics Sydney 2:11.23
6 Conde, Arielly Cal Coast Tr 2:11.49
7 Haysbert, Katherine Unattached 2:11.71
-- Jensen, Chloe Silky Smooth DNF
Section 6
1 Foerster, Chloe Beaverton Yo 2:09.20
2 Chiotti, Taylor Unattached 2:09.70
3 Manson, Brooke Speed Unlimited 2:09.89
4 Chandler, Michelle Silky Smooth 2:12.81
5 Lombardo, Dominique Unattached 2:14.30
6 Lair, Stephanie Unattached 2:17.76
7 Johnson, Amiyah Team Endurance 2:25.97
=============================================================================
Name Year Team Finals H# Alternate
=============================================================================
Finals
1 Grace, Kate Nike 1:59.30 1
2 Fields, Hannah Brooks Beasts 2:00.53 1
3 Griffith, Georgia Unattached 2:00.90 1
4 Hermansson, Hannah Cal Coast Tr 2:00.94 1
5 Efraimson, Alexa Nike 2:00.95 1
6 Leblanc, Annie Lanaudière O 2:01.56 1
7 Henderson, Sadi Boise State 2:02.33 2
8 Westaway, Jenna Brooks Runni 2:02.78 3
9 Brown, Alisha Oiselle 2:03.22 3
10 Weber, Rachel Unattached 2:03.28 2
11 Bouchard, Maïté Sherbrooke 2:03.49 3
12 Billings, Sarah Unattached 2:03.66 3
13 Crofts, Helen Unattached 2:03.97 2
14 Côté, Laurence CAUL 2:03.97 3
15 Mires, Baylee Brooks Beasts 2:04.33 1
16 Murphy, Samantha Unattached 2:04.67 3
17 Keenan, Emma Georgetown 2:04.76 2
18 Malasarte, Megan Atlanta Track Club 2:05.03 3
19 Correy, Brette Unattached 2:05.28 4
20 Barton, Laurie Virginia Tech 2:05.28 4
21 Pocratsky, Rachel Virginia Tech 2:05.67 2
22 Smith, Jessica Nike 2:05.69 2
23 Zanotelli, Dalanne Unattached 2:06.26 4
24 Atkin, Casey Unattached 2:06.52 2
25 Wiebe, Devan Brooks 2:06.77 4
26 Propp, Adrea VicCityElite/ UNSK 2:06.82 4
27 Harris, Tamara New West Spartans 2:07.05 5
28 Makau, Faith Unattached 2:08.03 4
29 Jackson, Dominique Oiselle / SRA Elite 2:08.47 2
30 Foster, Morgan Chandler HS 2:08.55 5
31 Saunders, Claudia Brooks Beasts 2:08.56 1
32 Lambdin, Raquel Unattached 2:08.96 3
33 Foerster, Chloe Beaverton Yo 2:09.20 6
34 Connor, Anna Skechers Perform 2:09.49 5
35 Harradine, Meg Langley Mustangs 2:09.52 5
36 Chiotti, Taylor Unattached 2:09.70 6
37 Manson, Brooke Speed Unlimited 2:09.89 6
38 Harding-Delooze, Lily Asics Sydney 2:11.23 5
39 Conde, Arielly Cal Coast Tr 2:11.49 5
40 Haysbert, Katherine Unattached 2:11.71 5
41 Leinert, Shannon Brooks ID 2:12.35 4
42 Chandler, Michelle Silky Smooth 2:12.81 6
43 Lombardo, Dominique Unattached 2:14.30 6
44 Lair, Stephanie Unattached 2:17.76 6
45 Johnson, Amiyah Team Endurance 2:25.97 6
-- Jensen, Chloe Silky Smooth DNF 5
Event 30 Men 800 Meter Run High Performance
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Section 1
1 Low, Chris Brooks 1:46.40
2 Kemboi, Edward High Performance 1:46.44
3 Alvarado, Abraham Unattached 1:47.18
4 Abda, Harun Nike OTC Elite 1:47.22
5 Casey, Pat Nike OTC Elite 1:47.65
6 Cohen, Mason Australia 1:48.13
7 Gilreath, James Team Green Running 1:48.28
8 Kidder, Brannon Brooks Beasts 1:48.67
Section 2
1 Ciattei, Vincent Virginia Tech 1:47.54
2 Gourley, Neil Virginia Tech 1:47.98
3 Harris, Nick Colorado 1:48.86
4 Smith, Tyler U. of Victoria 1:49.17
5 Symmonds, Nick Brooks Beasts 1:49.48
6 Fleck, Nathan High Performance 1:50.73
7 Momoh, Leoman Team Green Running 1:51.17
8 Romero, Luis Unattached 1:52.56
Section 3
1 Roelle, Hans Team Run Eugene 1:49.99
2 Cronin, Decano Fort Hays St. 1:50.46
3 Espino, George Unattached 1:50.50
4 Bullard, Stephan Team Run Eugene 1:50.55
5 Langstaff, Josiah Unattached 1:51.80
6 Blackwell, Robert Cal Coast Tr 1:53.09
7 Peterson, Patrick Atlanta Track Club 1:57.92
Section 4
1 Eke, Allen Unattached 1:50.32
2 Rhoads, Michael Air Force Academy 1:50.71
3 Block, Daniel Vic City Elite 1:51.06
4 Fleming, Jared Unattached 1:52.15
5 Richardson, Ben Newmarket Huskies 1:52.88
6 Pollard, Brandon Unattached 1:53.47
7 Gifford, Tom Adams State 1:53.74
8 Calef, Brendan U of Alberta 1:54.28
9 Nguyen, Cody Bang Out TC 1:54.34
Section 5
1 LaRance, Dawson Unattached 1:49.63
2 Monticone III, Robert Team Green Running 1:51.05
3 Proceviat, Cameron Coastal Track Club 1:51.25
4 Stahl, Logan Unattached 1:51.54
5 Paul-Morris, Adam Vancouver Th 1:52.03
6 Westaway, Callum Calgary Inte 1:52.36
7 Booth, Ryan Team Run Eugene 1:52.79
-- Hoerner, Frankie Unattached DNF
Section 6
1 Maton, Daniel Unattached 1:51.48
2 Butler, Kenyon Austin Track Club 1:52.02
3 Palmer, Matthew Jacuzzi Boys AC 1:52.16
4 Petrie, Zachary US Air Force 1:53.59
5 Wehunt, Daniel Jacuzzi Boys AC 1:54.43
6 Greseth, Cade Unattached 1:56.11
7 Armstrong, Beau Team Run Eugene 2:00.91
=============================================================================
Name Year Team Finals H# Alternate
=============================================================================
Finals
1 Low, Chris Brooks 1:46.40 1
2 Kemboi, Edward High Performance 1:46.44 1
3 Alvarado, Abraham Unattached 1:47.18 1
4 Abda, Harun Nike OTC Elite 1:47.22 1
5 Ciattei, Vincent Virginia Tech 1:47.54 2
6 Casey, Pat Nike OTC Elite 1:47.65 1
7 Gourley, Neil Virginia Tech 1:47.98 2
8 Cohen, Mason Australia 1:48.13 1
9 Gilreath, James Team Green Running 1:48.28 1
10 Kidder, Brannon Brooks Beasts 1:48.67 1
11 Harris, Nick Colorado 1:48.86 2
12 Smith, Tyler U. of Victoria 1:49.17 2
13 Symmonds, Nick Brooks Beasts 1:49.48 2
14 LaRance, Dawson Unattached 1:49.63 5
15 Roelle, Hans Team Run Eugene 1:49.99 3
16 Eke, Allen Unattached 1:50.32 4
17 Cronin, Decano Fort Hays St. 1:50.46 3
18 Espino, George Unattached 1:50.50 3
19 Bullard, Stephan Team Run Eugene 1:50.55 3
20 Rhoads, Michael Air Force Academy 1:50.71 4
21 Fleck, Nathan High Performance 1:50.73 2
22 Monticone III, Robert Team Green Running 1:51.05 5
23 Block, Daniel Vic City Elite 1:51.06 4
24 Momoh, Leoman Team Green Running 1:51.17 2
25 Proceviat, Cameron Coastal Track Club 1:51.25 5
26 Maton, Daniel Unattached 1:51.48 6
27 Stahl, Logan Unattached 1:51.54 5
28 Langstaff, Josiah Unattached 1:51.80 3
29 Butler, Kenyon Austin Track Club 1:52.02 6
30 Paul-Morris, Adam Vancouver Th 1:52.03 5
31 Fleming, Jared Unattached 1:52.15 4
32 Palmer, Matthew Jacuzzi Boys AC 1:52.16 6
33 Westaway, Callum Calgary Inte 1:52.36 5
34 Romero, Luis Unattached 1:52.56 2
35 Booth, Ryan Team Run Eugene 1:52.79 5
36 Richardson, Ben Newmarket Huskies 1:52.88 4
37 Blackwell, Robert Cal Coast Tr 1:53.09 3
38 Pollard, Brandon Unattached 1:53.47 4
39 Petrie, Zachary US Air Force 1:53.59 6
40 Gifford, Tom Adams State 1:53.74 4
41 Calef, Brendan U of Alberta 1:54.28 4
42 Nguyen, Cody Bang Out TC 1:54.34 4
43 Wehunt, Daniel Jacuzzi Boys AC 1:54.43 6
44 Greseth, Cade Unattached 1:56.11 6
45 Peterson, Patrick Atlanta Track Club 1:57.92 3
46 Armstrong, Beau Team Run Eugene 2:00.91 6
-- Hoerner, Frankie Unattached DNF 5
Event 31 Women 1500 Meter Run High Performance
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Section 1
1 Martinez, Brenda New Balance 4:03.15
2 Hall, Linden Nike 4:04.37
3 Johnson, Lauren Boston AA 4:05.88
4 Jones, Dani Colorado 4:08.42
5 Sutherland, Sara Saucony 4:08.93
6 Yee, Regan Langley Mustangs 4:09.29
7 Piliusina, Natalija Brooks Beasts 4:11.04
8 Fulton, Eleanor Skechers Perform 4:11.46
9 Edwards, Kaela Oklahoma State 4:11.71
10 Kelly, Mariah New Balance Canada 4:13.01
11 Silva, Samantha NIKE Bowerman Tr 4:14.02
12 Petty, Angela New Zealand 4:18.98
13 Price, Rhianwedd Miss State 4:31.12
Section 2
1 Lawrence, Marie Oiselle 4:11.34
2 Tsolis, Tori Strava TC / Brooks 4:12.83
3 Moye, Megan UNA-NCSU 4:13.00
4 Burkard, Elena Unattached 4:13.14
5 Howard, Marisa Oiselle/IDtc 4:13.41
6 Dube-Lavoie, Aurelie CAUL 4:14.10
7 Price, Ffion Miss State 4:14.13
8 MacPherson, Sarah Vic City Elite 4:14.46
9 Hull, Jessica Unattached 4:14.78
10 Farber, Lianne Unattached 4:15.54
11 Alm, Maddie Unattached 4:17.30
12 Hutchinson, Nicole Hershey Harr 4:17.44
13 Findley, Kristen Big Bear Track Club 4:19.58
14 Maton, Ashley Saucony Hurricane 4:23.57
Section 3
1 Wilson, Alexina Oiselle 4:16.34
2 Lacourse, Jessy CAUL 4:18.51
3 Abrahamson, Emma Unattached 4:18.54
4 Cashin, Amy West Virginia 4:19.05
5 Hill, Annie Unattached 4:19.42
6 Donaghu, Piper Georgetown 4:19.98
7 Hawthorn, Natalia Newmarket Hu 4:20.84
8 Hogardh, Caroline Unattached 4:21.07
9 van der Wyk, Tracee Unattached 4:22.81
10 Potasinski, Tasia Impalas 4:23.89
11 Lee, Kirsten BCEP 4:25.54
12 Aldea, Stephanie West Virginia 4:26.22
13 Makin, Kelly Sunset 4:28.96
14 Harding-Delooze, Amy Asics Sydney 4:35.43
15 O'Connor, Haley Club Northwest 4:48.14
-- Penney, Kate Unattached DNF
=============================================================================
Name Year Team Finals H# Alternate
=============================================================================
Finals
1 Martinez, Brenda New Balance 4:03.15 1
2 Hall, Linden Nike 4:04.37 1
3 Johnson, Lauren Boston AA 4:05.88 1
4 Jones, Dani Colorado 4:08.42 1
5 Sutherland, Sara Saucony 4:08.93 1
6 Yee, Regan Langley Mustangs 4:09.29 1
7 Piliusina, Natalija Brooks Beasts 4:11.04 1
8 Lawrence, Marie Oiselle 4:11.34 2
9 Fulton, Eleanor Skechers Perform 4:11.46 1
10 Edwards, Kaela Oklahoma State 4:11.71 1
11 Tsolis, Tori Strava TC / Brooks 4:12.83 2
12 Moye, Megan UNA-NCSU 4:13.00 2
13 Kelly, Mariah New Balance Canada 4:13.01 1
14 Burkard, Elena Unattached 4:13.14 2
15 Howard, Marisa Oiselle/IDtc 4:13.41 2
16 Silva, Samantha NIKE Bowerman Tr 4:14.02 1
17 Dube-Lavoie, Aurelie CAUL 4:14.10 2
18 Price, Ffion Miss State 4:14.13 2
19 MacPherson, Sarah Vic City Elite 4:14.46 2
20 Hull, Jessica Unattached 4:14.78 2
21 Farber, Lianne Unattached 4:15.54 2
22 Wilson, Alexina Oiselle 4:16.34 3
23 Alm, Maddie Unattached 4:17.30 2
24 Hutchinson, Nicole Hershey Harr 4:17.44 2
25 Lacourse, Jessy CAUL 4:18.51 3
26 Abrahamson, Emma Unattached 4:18.54 3
27 Petty, Angela New Zealand 4:18.98 1
28 Cashin, Amy West Virginia 4:19.05 3
29 Hill, Annie Unattached 4:19.42 3
30 Findley, Kristen Big Bear Track Club 4:19.58 2
31 Donaghu, Piper Georgetown 4:19.98 3
32 Hawthorn, Natalia Newmarket Hu 4:20.84 3
33 Hogardh, Caroline Unattached 4:21.07 3
34 van der Wyk, Tracee Unattached 4:22.81 3
35 Maton, Ashley Saucony Hurricane 4:23.57 2
36 Potasinski, Tasia Impalas 4:23.89 3
37 Lee, Kirsten BCEP 4:25.54 3
38 Aldea, Stephanie West Virginia 4:26.22 3
39 Makin, Kelly Sunset 4:28.96 3
40 Price, Rhianwedd Miss State 4:31.12 1
41 Harding-Delooze, Amy Asics Sydney 4:35.43 3
42 O'Connor, Haley Club Northwest 4:48.14 3
-- Penney, Kate Unattached DNF 3
Event 32 Men 1500 Meter Run High Performance
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Section 1
1 Jenkins, Eric Nike Oregon Project 3:37.55
2 Prakel, Sam Unattached 3:37.79
3 Lomong, Lopez NIKE Bowerman Tr 3:38.52
4 Masters, Riley Nike 3:38.76
5 Philibert-Thiboutot, Cha Asics 3:38.86
6 Hill, Ryan NIKE Bowerman Tr 3:38.89
7 Saarel, Ben Colorado 3:39.05
8 Winn, Daniel Boston AA 3:39.25
9 Fleet, Mac Nike 3:39.49
10 Wynne, Henry Virginia 3:39.67
11 Herrera, Daniel MEXICO / HPW 3:39.69
12 Geoghegan, Will Nike 3:40.97
13 Manzano, Leo Hoka One One 3:41.68
14 Denault, Robert Newmarket Huskies 3:41.88
15 Haney, Blake Unattached 3:51.43
Section 2
1 Ribich, David Western Oregon 3:39.56
2 Nowak, Craig Oklahoma State 3:39.64
3 Tamagno, Austin Unattached 3:40.59
4 Lasater, Brandon Atlanta Track Club 3:41.13
5 Gorman, Tim Unattached 3:42.02
6 Bartelsmeyer, Amos Georgetown 3:42.47
7 Stanovsek, Mick Unattached 3:42.50
8 Burkstrand, Travis Brooks ID 3:42.67
9 Derrick, Chris NIKE Bowerman Tr 3:43.60
10 O'Toole, Garrett Princeton 3:43.88
11 Riva, Thomas Vic City Elite 3:43.93
12 Snow, Scott Forest Fire TC 3:44.19
13 Plummer, Adrian Asics Sydney 3:45.38
14 Tobin, Sean Ireland 3:47.04
15 Sandoval, Christopher Zacatecas 3:51.23
Section 3
1 Piazza, Drew Virginia Tech 3:40.62
2 Timlin, David Unattached 3:41.42
3 Hunter, charlie Unattached 3:41.55
4 Peterson, Cole U. of Victoria 3:42.24
5 Vining, Edward Asics Sydney 3:42.67
6 Gidabuday, Sydney Adams State 3:42.87
7 Elliott, David Unattached 3:43.05
8 Rosa, Jim Atlanta Track Club 3:43.28
9 Shaw, Reilly Unattached 3:43.45
10 Godwin, Adam Team Green Running 3:45.69
11 Goodman, David Boulder Track Club 3:45.97
12 Clement, Tony Unattached 3:46.42
13 Bor, Julius US Army 3:47.15
14 Windle, Drew Brooks Beasts 3:49.73
15 Dorsey, Matt U.S. Air Force 3:50.21
16 Avila, Eric Hoka One One 3:53.37
Section 4
1 Hockey, Isaac Wolf Pack TC 3:42.65
2 Medina, Kyle Chico State 3:43.09
3 Dickson, Marcus Unattached 3:43.34
4 Anaya, Austin Adams State 3:43.46
5 Davila, Michael Unattached 3:43.58
6 Brannigan, Mikey NYAC 3:44.39
7 Morin, Nicolas CAUL 3:44.60
8 Black, Zach Iowa State 3:44.61
9 Sheeran, Will Attached 3:44.95
10 Vaziri, Shyan Brooks ID 3:45.88
11 Orndorf, Logan Unattached 3:46.92
12 Cox, Ryan Northwest Mi 3:47.53
13 Schultz, Colin Unattached 3:50.64
14 Oey, Julian Unattached 3:50.94
15 Mazelli, Trent Portland 3:56.67
16 Yearian, Jack Unattached 3:59.46
Section 5
1 Nading, Dustin Western Oregon 3:46.97
2 Dempsey, Joshua Unattached 3:47.95
3 Garcia, Alejandro Forever Run Elite 3:48.51
4 Kimpel, Andrew Unattached 3:48.84
5 White, Declan Coastal Track Club 3:49.23
6 Tamayo, Michael Run For Your 3:49.78
7 Melly, David The Heartbreakers 3:49.80
8 Schumacher, Joshua Unattached 3:50.21
9 Janke, Justin Unattached 3:51.17
10 Radowits, Royden U of Alberta 3:51.90
11 Niksic, Shane Austin Track Club 3:52.09
12 Flores, DJ Team Run Eugene 3:55.70
13 Poston, Thomas HOKA Aggies RC 4:00.70
Section 6
1 Dannatt, Charlie Hershey Harr 3:48.36
2 Ryan, Paul Washington State 3:48.55
3 Silva, Ryan Unattached 3:49.41
4 Benson, Doug Team Run Eugene 3:49.48
5 Chavez-Killinger, Cobie Unattached 3:49.57
6 Tyler, Jordan Australia 3:49.72
7 Neufeld, Levi Langley Mustangs 3:49.98
8 Daedler, Andrew Cal Coast Tr 3:50.31
9 Grundy, Gilbert Jacuzzi Boys AC 3:52.06
10 Bünz, Benedikt Strava TC 3:52.38
11 Vargas, Louis-Carlos Club Athleti 3:54.09
12 Cross, Will Unattached 3:55.17
13 Hixon, Jared Team Run Eugene 3:59.53
=============================================================================
Name Year Team Finals H# Alternate
=============================================================================
Finals
1 Jenkins, Eric Nike Oregon Project 3:37.55 1
2 Prakel, Sam Unattached 3:37.79 1
3 Lomong, Lopez NIKE Bowerman Tr 3:38.52 1
4 Masters, Riley Nike 3:38.76 1
5 Philibert-Thiboutot, Cha Asics 3:38.86 1
6 Hill, Ryan NIKE Bowerman Tr 3:38.89 1
7 Saarel, Ben Colorado 3:39.05 1
8 Winn, Daniel Boston AA 3:39.25 1
9 Fleet, Mac Nike 3:39.49 1
10 Ribich, David Western Oregon 3:39.56 2
11 Nowak, Craig Oklahoma State 3:39.64 2
12 Wynne, Henry Virginia 3:39.67 1
13 Herrera, Daniel MEXICO / HPW 3:39.69 1
14 Tamagno, Austin Unattached 3:40.59 2
15 Piazza, Drew Virginia Tech 3:40.62 3
16 Geoghegan, Will Nike 3:40.97 1
17 Lasater, Brandon Atlanta Track Club 3:41.13 2
18 Timlin, David Unattached 3:41.42 3
19 Hunter, charlie Unattached 3:41.55 3
20 Manzano, Leo Hoka One One 3:41.68 1
21 Denault, Robert Newmarket Huskies 3:41.88 1
22 Gorman, Tim Unattached 3:42.02 2
23 Peterson, Cole U. of Victoria 3:42.24 3
24 Bartelsmeyer, Amos Georgetown 3:42.47 2
25 Stanovsek, Mick Unattached 3:42.50 2
26 Hockey, Isaac Wolf Pack TC 3:42.65 4
27 Burkstrand, Travis Brooks ID 3:42.67 2
28 Vining, Edward Asics Sydney 3:42.67 3
29 Gidabuday, Sydney Adams State 3:42.87 3
30 Elliott, David Unattached 3:43.05 3
31 Medina, Kyle Chico State 3:43.09 4
32 Rosa, Jim Atlanta Track Club 3:43.28 3
33 Dickson, Marcus Unattached 3:43.34 4
34 Shaw, Reilly Unattached 3:43.45 3
35 Anaya, Austin Adams State 3:43.46 4
36 Davila, Michael Unattached 3:43.58 4
37 Derrick, Chris NIKE Bowerman Tr 3:43.60 2
38 O'Toole, Garrett Princeton 3:43.88 2
39 Riva, Thomas Vic City Elite 3:43.93 2
40 Snow, Scott Forest Fire TC 3:44.19 2
41 Brannigan, Mikey NYAC 3:44.39 4
42 Morin, Nicolas CAUL 3:44.60 4
43 Black, Zach Iowa State 3:44.61 4
44 Sheeran, Will Attached 3:44.95 4
45 Plummer, Adrian Asics Sydney 3:45.38 2
46 Godwin, Adam Team Green Running 3:45.69 3
47 Vaziri, Shyan Brooks ID 3:45.88 4
48 Goodman, David Boulder Track Club 3:45.97 3
49 Clement, Tony Unattached 3:46.42 3
50 Orndorf, Logan Unattached 3:46.92 4
51 Nading, Dustin Western Oregon 3:46.97 5
52 Tobin, Sean Ireland 3:47.04 2
53 Bor, Julius US Army 3:47.15 3
54 Cox, Ryan Northwest Mi 3:47.53 4
55 Dempsey, Joshua Unattached 3:47.95 5
56 Dannatt, Charlie Hershey Harr 3:48.36 6
57 Garcia, Alejandro Forever Run Elite 3:48.51 5
58 Ryan, Paul Washington State 3:48.55 6
59 Kimpel, Andrew Unattached 3:48.84 5
60 White, Declan Coastal Track Club 3:49.23 5
61 Silva, Ryan Unattached 3:49.41 6
62 Benson, Doug Team Run Eugene 3:49.48 6
63 Chavez-Killinger, Cobie Unattached 3:49.57 6
64 Tyler, Jordan Australia 3:49.72 6
65 Windle, Drew Brooks Beasts 3:49.73 3
66 Tamayo, Michael Run For Your 3:49.78 5
67 Melly, David The Heartbreakers 3:49.80 5
68 Neufeld, Levi Langley Mustangs 3:49.98 6
69 Dorsey, Matt U.S. Air Force 3:50.21 3
70 Schumacher, Joshua Unattached 3:50.21 5
71 Daedler, Andrew Cal Coast Tr 3:50.31 6
72 Schultz, Colin Unattached 3:50.64 4
73 Oey, Julian Unattached 3:50.94 4
74 Janke, Justin Unattached 3:51.17 5
75 Sandoval, Christopher Zacatecas 3:51.23 2
76 Haney, Blake Unattached 3:51.43 1
77 Radowits, Royden U of Alberta 3:51.90 5
78 Grundy, Gilbert Jacuzzi Boys AC 3:52.06 6
79 Niksic, Shane Austin Track Club 3:52.09 5
80 Bünz, Benedikt Strava TC 3:52.38 6
81 Avila, Eric Hoka One One 3:53.37 3
82 Vargas, Louis-Carlos Club Athleti 3:54.09 6
83 Cross, Will Unattached 3:55.17 6
84 Flores, DJ Team Run Eugene 3:55.70 5
85 Mazelli, Trent Portland 3:56.67 4
86 Yearian, Jack Unattached 3:59.46 4
87 Hixon, Jared Team Run Eugene 3:59.53 6
88 Poston, Thomas HOKA Aggies RC 4:00.70 5
Event 33 Boys 1 Mile Run High School - Invite
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 Slenning, Alex Unattached 4:16.42
2 Collins, Riley Bozeman 4:17.10
3 Pendleton, Nate Eastlake 4:19.26
4 Equall, Chase Bozeman 4:19.42
5 Fodge, Zane Unattached 4:19.63
6 Tsai, Spencer Unattached 4:19.72
7 Weakland, Thomas Asotin Track Club 4:19.90
8 Matan, Siyad YMCA Team Idaho 4:22.29
9 George, Luke Speed Unlimited 4:22.58
10 Tostentson, Jantz Unattached 4:23.97
11 Mwaura, James Team Endurance 4:24.21
12 Bates, Cameron Hershey Harr 4:30.79
13 Ford, Chaderic Unattached 4:33.05
14 Ballantyne, Jett Unattached 4:35.57
Event 41 Men 600 Meter Run High Performance
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 Jock, Charles Nike OTC Elite 1:15.42
2 Loxsom, Casmir Unattached 1:15.94
3 Abda, Harun Nike OTC Elite 1:16.01
Event 34 Men 3000 Meter Steeplechase High Performance
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Section 1
1 Kebenei, Stanley Nike 8:18.55
2 Rotich, Anthony Nike 8:27.16
3 Huling, Dan NIKE Bowerman Tr 8:30.36
4 Thompson, Joshua Oklahoma State 8:32.90
5 Shrader, Brian Saucony Freedom TC 8:33.38
6 Hurt, Tripp Team Run Eugene 8:41.89
7 O'Neil, Austin Unattached 8:42.27
8 Bruce, Ben NAZ Elite 8:43.68
9 Sterling, Henry NE Distance 8:45.75
10 Updike, Lucas Team Run Eugene 8:46.25
11 Gay, John Vancouver Th 8:47.13
12 Miller, Bryce UNAT-UMKC 8:56.44
13 Sees, Jonathan SRA Elite 9:11.57
14 Ibarra, Luis Unattached 9:14.38
-- Updike, Isaac Team Run Eugene DNF
Section 2
1 Van Halen, Aric Unattached 8:49.02
2 Desgagnes, Jean-Simon CAUL 8:49.83
3 Huff, Craig Unattached 8:50.90
4 Herr, Connor Attached 8:55.07
5 Mestler, Jackson Unattached 8:59.62
6 Steagall, Austin Greenville T 9:02.89
7 Marquardt, William One World Athletics 9:16.06
8 Rial, Will Run Fast 9:20.91
9 Ryan, Mitch Unattached 9:36.33
-- Moreaux, Brock RabbitPRO DNF
=============================================================================
Name Year Team Finals H# Alternate
=============================================================================
Finals
1 Kebenei, Stanley Nike 8:18.55 1
2 Rotich, Anthony Nike 8:27.16 1
3 Huling, Dan NIKE Bowerman Tr 8:30.36 1
4 Thompson, Joshua Oklahoma State 8:32.90 1
5 Shrader, Brian Saucony Freedom TC 8:33.38 1
6 Hurt, Tripp Team Run Eugene 8:41.89 1
7 O'Neil, Austin Unattached 8:42.27 1
8 Bruce, Ben NAZ Elite 8:43.68 1
9 Sterling, Henry NE Distance 8:45.75 1
10 Updike, Lucas Team Run Eugene 8:46.25 1
11 Gay, John Vancouver Th 8:47.13 1
12 Van Halen, Aric Unattached 8:49.02 2
13 Desgagnes, Jean-Simon CAUL 8:49.83 2
14 Huff, Craig Unattached 8:50.90 2
15 Herr, Connor Attached 8:55.07 2
16 Miller, Bryce UNAT-UMKC 8:56.44 1
17 Mestler, Jackson Unattached 8:59.62 2
18 Steagall, Austin Greenville T 9:02.89 2
19 Sees, Jonathan SRA Elite 9:11.57 1
20 Ibarra, Luis Unattached 9:14.38 1
21 Marquardt, William One World Athletics 9:16.06 2
22 Rial, Will Run Fast 9:20.91 2
23 Ryan, Mitch Unattached 9:36.33 2
-- Updike, Isaac Team Run Eugene DNF 1
-- Moreaux, Brock RabbitPRO DNF 2
Event 35 Women 3000 Meter Steeplechase High Performance
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 Bernard, Maria UCAC 9:44.29
2 Rolland, Megan Oiselle/IDtc 9:47.00
3 Austin, Caroline Seattle Runn 9:51.38
4 Butterworth, Alycia Idaho Track Club 9:53.61
5 Lawrence, Collier Oiselle 9:55.47
6 Garry, Kira Unattached 10:00.99
7 Waite, Lennie Unattached 10:02.47
8 Stowe, Rebeka Unattached 10:08.76
9 Zieve, Sarah Unattached 10:17.92
10 Klopfenstein, Sora Idaho Track Club 10:18.03
11 Tanui, Susan Unattached 10:19.03
12 Beauchemin, Catherine CAUL 10:20.91
13 Barr, Erika SRA Elite 10:26.98
14 Lystad, Tansey Unattached 10:30.84
15 Raudenbush, Halie Unattached 10:33.99
16 Dawson, Lyndee Biola 11:06.56
-- Hayakari, Minori Unattached DNF
Event 37 Women 5000 Meter Run High Performance
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Section 1
1 Rowbury, Shannon Nike Oregon Project 15:12.52
2 Tonn, Jess Brooks Beasts 15:33.13
3 Thackery, Calli Unattached 15:37.90
4 Inglis, Sarah Unattached 15:41.29
5 Wodak, Natasha Unattached 15:42.81
6 Balouris, Elaina Boston AA 15:44.97
7 Cridebring, Alycia SRA Elite/Rabbit 15:46.98
8 Sachtleben, Bethany Saucony Hurricanes 15:48.10
9 Macumber, Cally Hansons-Brooks 15:53.37
10 Green, Claire Unattached 15:56.44
11 Digby, Erica Vancouver Th 15:58.60
12 MacDougall, Brogan PK 16:08.84
13 Smith, Makenna Cal Coast Tr 16:10.44
14 Thompson, Joanna Rebook/Zap Fitness 16:20.01
15 Spencer, Kate Asics Sydney 16:25.31
16 Granados, Ayla Strava TC / rabbit 16:41.52
17 Lopez, Sabrina Skechers Per 16:42.65
Section 2
1 Staehli, Julie-Anne PK 16:06.48
2 Lyons, Bridget Atlanta Track Club 16:10.11
3 Coates, Victoria Dundas Valle 16:12.19
4 Martinez, Tia Unattached 16:15.69
5 Callahan, Maggie Hudson Elite 16:17.01
6 Blancet, Janel Atlanta Track Club 16:19.05
7 Porter, Shannon Unattached 16:20.13
8 Graham-Zamudio, Grace Skechers Per 16:23.80
9 Torre Marin, Soledad PERU 16:24.67
10 Ping, Grace Unattached 16:25.63
11 Carson, Lindsay Langley Mustangs 16:31.47
12 Rosenfeld, Leah TRF Pro 16:32.57
13 Flanagan, Rosa New Zealand 16:32.78
14 Gilfillan, Darby Unattached 16:37.52
15 Callahan, Molly Unattached 16:39.43
16 Townsend, Melanie Saucony Hurricanes 16:39.98
17 Mendoza, Mariel TeaMosqueda Elite 16:40.27
18 Lacey, Lana Club Northwest 16:46.93
19 Gauthier, Anne-Marie CAUL 16:48.06
20 Davis, Lyndy Oiselle 16:49.18
21 Porter, Georgia Unattached 16:56.58
22 Bell, Ashley Cal Coast Tr 17:01.60
23 Therrien, Brittany BCEP 17:05.45
=============================================================================
Name Year Team Finals H# Alternate
=============================================================================
Finals
1 Rowbury, Shannon Nike Oregon Project 15:12.52 1
2 Tonn, Jess Brooks Beasts 15:33.13 1
3 Thackery, Calli Unattached 15:37.90 1
4 Inglis, Sarah Unattached 15:41.29 1
5 Wodak, Natasha Unattached 15:42.81 1
6 Balouris, Elaina Boston AA 15:44.97 1
7 Cridebring, Alycia SRA Elite/Rabbit 15:46.98 1
8 Sachtleben, Bethany Saucony Hurricanes 15:48.10 1
9 Macumber, Cally Hansons-Brooks 15:53.37 1
10 Green, Claire Unattached 15:56.44 1
11 Digby, Erica Vancouver Th 15:58.60 1
12 Staehli, Julie-Anne PK 16:06.48 2
13 MacDougall, Brogan PK 16:08.84 1
14 Lyons, Bridget Atlanta Track Club 16:10.11 2
15 Smith, Makenna Cal Coast Tr 16:10.44 1
16 Coates, Victoria Dundas Valle 16:12.19 2
17 Martinez, Tia Unattached 16:15.69 2
18 Callahan, Maggie Hudson Elite 16:17.01 2
19 Blancet, Janel Atlanta Track Club 16:19.05 2
20 Thompson, Joanna Rebook/Zap Fitness 16:20.01 1
21 Porter, Shannon Unattached 16:20.13 2
22 Graham-Zamudio, Grace Skechers Per 16:23.80 2
23 Torre Marin, Soledad PERU 16:24.67 2
24 Spencer, Kate Asics Sydney 16:25.31 1
25 Ping, Grace Unattached 16:25.63 2
26 Carson, Lindsay Langley Mustangs 16:31.47 2
27 Rosenfeld, Leah TRF Pro 16:32.57 2
28 Flanagan, Rosa New Zealand 16:32.78 2
29 Gilfillan, Darby Unattached 16:37.52 2
30 Callahan, Molly Unattached 16:39.43 2
31 Townsend, Melanie Saucony Hurricanes 16:39.98 2
32 Mendoza, Mariel TeaMosqueda Elite 16:40.27 2
33 Granados, Ayla Strava TC / rabbit 16:41.52 1
34 Lopez, Sabrina Skechers Per 16:42.65 1
35 Lacey, Lana Club Northwest 16:46.93 2
36 Gauthier, Anne-Marie CAUL 16:48.06 2
37 Davis, Lyndy Oiselle 16:49.18 2
38 Porter, Georgia Unattached 16:56.58 2
39 Bell, Ashley Cal Coast Tr 17:01.60 2
40 Therrien, Brittany BCEP 17:05.45 2
Event 38 Men 5000 Meter Run High Performance
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Section 1
1 Erassa, Kirubel Atlanta Track Club 13:23.12
2 McDonald, Morgan Wisconsin 13:23.28
3 Osako, Suguru Nike Oregon Project 13:25.56
4 Dunbar, Trevor Nike/Hudson Elite 13:26.27
5 Curtin, Tommy Saucony 13:26.55
6 Buchanan, Reid Mammoth Track Club 13:27.83
7 Bor, Emmanuel WCAP 13:28.79
8 Estrada, Diego Asics 13:32.15
9 Zienasellassie, Futsum Hoka / NAZ Elite 13:34.84
10 Stilin, Joe Reebok/Zap Fitness 13:34.94
11 Monroe, Alex Boulder Track Club 13:36.26
12 Alex, George-Byron Skechers/Ana 13:40.25
13 Colley, Andrew Reebok/Zap Fitness 13:46.07
14 Bruchet, Luc Asics/Canada 13:49.39
15 Maggard, Dillon Utah State 13:57.41
16 Jordan, Andrew Iowa State 14:03.99
17 Proudfoot, Ross Speed River TFC 14:08.57
18 Gidabuday, Sydney Adams State 14:13.91
19 Kibet, Elkanah US Army 14:14.50
20 Abbey, Jefferson Unattached 14:30.13
Section 2
1 Ostberg, Alex Unattached 13:59.35
2 Meddles, Wade Unattached 13:59.85
3 Tessema, Josef American Dis 13:59.87
4 Dwyer, James Atlanta Track Club 14:00.18
5 Terry, Darius HOKA Aggies RC 14:09.80
6 Given, Wilkerson Team Green Running 14:13.55
7 Kremske, Dan Team Run Eugene 14:22.15
8 Hunt, Theo BCEP 14:22.88
9 Crowe, Matthew Track Club LA 14:24.68
10 Lauer, Will Unattached 14:28.72
11 Dozzi, Tyler Prairie Inn 14:34.80
12 Halsted, Trevor Strava TC 14:40.36
13 Fontana, Sean Unattached 14:50.81
14 Haughey, Gabriel Portland 14:54.28
=============================================================================
Name Year Team Finals H# Alternate
=============================================================================
Finals
1 Erassa, Kirubel Atlanta Track Club 13:23.12 1
2 McDonald, Morgan Wisconsin 13:23.28 1
3 Osako, Suguru Nike Oregon Project 13:25.56 1
4 Dunbar, Trevor Nike/Hudson Elite 13:26.27 1
5 Curtin, Tommy Saucony 13:26.55 1
6 Buchanan, Reid Mammoth Track Club 13:27.83 1
7 Bor, Emmanuel WCAP 13:28.79 1
8 Estrada, Diego Asics 13:32.15 1
9 Zienasellassie, Futsum Hoka / NAZ Elite 13:34.84 1
10 Stilin, Joe Reebok/Zap Fitness 13:34.94 1
11 Monroe, Alex Boulder Track Club 13:36.26 1
12 Alex, George-Byron Skechers/Ana 13:40.25 1
13 Colley, Andrew Reebok/Zap Fitness 13:46.07 1
14 Bruchet, Luc Asics/Canada 13:49.39 1
15 Maggard, Dillon Utah State 13:57.41 1
16 Ostberg, Alex Unattached 13:59.35 2
17 Meddles, Wade Unattached 13:59.85 2
18 Tessema, Josef American Dis 13:59.87 2
19 Dwyer, James Atlanta Track Club 14:00.18 2
20 Jordan, Andrew Iowa State 14:03.99 1
21 Proudfoot, Ross Speed River TFC 14:08.57 1
22 Terry, Darius HOKA Aggies RC 14:09.80 2
23 Given, Wilkerson Team Green Running 14:13.55 2
24 Gidabuday, Sydney Adams State 14:13.91 1
25 Kibet, Elkanah US Army 14:14.50 1
26 Kremske, Dan Team Run Eugene 14:22.15 2
27 Hunt, Theo BCEP 14:22.88 2
28 Crowe, Matthew Track Club LA 14:24.68 2
29 Lauer, Will Unattached 14:28.72 2
30 Abbey, Jefferson Unattached 14:30.13 1
31 Dozzi, Tyler Prairie Inn 14:34.80 2
32 Halsted, Trevor Strava TC 14:40.36 2
33 Fontana, Sean Unattached 14:50.81 2
34 Haughey, Gabriel Portland 14:54.28 2
Event 39 Men 3000 Meter Run Portland - Seattle
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 Scanlon, Robert Seattle 8:31.07
2 Welling, Jordan Portland 8:31.55
3 Krotzer, Kenny Seattle 8:34.58
4 Baraldi, Bobby Seattle 8:35.46
5 Van Dooren, Tyler Seattle 8:37.13
6 Solares, Pablo Portland 8:37.99
7 Palmer, Matthew Portland 8:39.35
8 McLauchlan, Robert Portland 8:39.72
9 King, Jamin Seattle 8:39.90
10 Yates, Christopher Portland 8:41.47
11 Proctor, Tibebu Seattle 8:42.42
12 Redfield, Stefan Seattle 8:44.02
13 Reaves, Patrick Portland 8:46.93
14 Welch, Nick Seattle 8:50.02
15 Rockhill, Alex Seattle 8:56.73
16 Grundy, Gilbert Portland 9:04.63
17 Hayward, Connor Portland 9:07.19
18 Bauman, Ahrlin Portland 9:10.02
19 Bauman, Oscar Portland 9:23.39
Event 40 Men 1000 Meter Run High Performance
==========================================================================
Name Year Team Finals Alternate
==========================================================================
Finals
1 Murphy, Clayton Nike 2:17.17
2 Booth, Ryan Team Run Eugene 2:30.49
3 Block, Daniel Vic City Elite 2:32.01
4 Paul-Morris, Adam Vancouver Th 2:49.91
-- Peterson, Cole U. of Victoria DNF
-- Fleck, Nathan High Performance DNF
-- Richardson, Ben Newmarket Huskies DNF
-- Armstrong, Beau Team Run Eugene DNF
Like·Comment·Share·E-mail·19718 views
History for Portland Track Festival
Show 12 more
|